İstanbul’da yaşam imkansız hale geldi! Emekli ve asgari ücretli açlığa mahkum edildi..

Ekonomideki kötü gidişat devam ederken vatandaş yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Memur ve BAĞ-KUR emeklileri de dahil olmak üzere maaşlara yapılan zamlar yine yetersiz kaldı. AKP’nin ekonomi politikası vatandaşı sadece karın tokluğuna çalışmaya mahkum etti.
İstanbul’da yaşayan vatandaşlar ise çok daha zor bir süreçten geçiyor.
İSTANBUL’DA DÖRT KİŞİLİK AİLENİN YAŞAM MALİYETİ YAKLAŞIK 50 BİN TL OLDUİstanbul Planlama Ajansı (İPA), ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı ve veriler, İstanbul’da yaşamanın maliyetinin geçen yıla göre yüzde 78,13 arttığını gösteriyor. Dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti, bir yıl içinde 27.596 TL’den 49.159 TL’ye yükseldi. Bu artış oranı bir önceki aya göre ise yüzde 3,51 olarak belirlendi.
TEMEL TÜKETİM MALİYETLERİNDE DEV ARTIŞTemel tüketim ürünlerinin fiyat artışlarına bakıldığında, en dikkat çekici yükselişlerden biri, ağız ve diş bakım ürünlerinde yaşandı ve bu alandaki fiyatlar yüzde 190,69 arttı.
Et-kıyma ürünlerinde ise yıllık bazda yüzde 113,64’lük bir artış görüldü, bu da yaşam maliyetinin artışında belirleyici bir etken oldu.

Yorum yapın