Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: 8 bin 77 tl’lik ilave ödeme emeklilere yansıtılmalı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu çalışanları ile emeklilerin arasında açılan makasa vurgu yaparak, “En düşük kamu görevlisi maaşı 30 bin 910 TL iken en düşük kamu görevlisi emekli maaşı 14 bin 700 TL olacaktır. En düşük kamu görevlisi emekli aylığı ile en düşük kamu görevlisi maaşı arasındaki oran yüzde 47,5 oldu. Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bu büyük farklılık kapatılmalı, öncelikle 8 bin 77 TL’lik ilave ödeme emekli kamu görevlilerine yansıtılmalı, kamu görevlisi emeklilerinin haklı beklentisi görülmeli ve sesleri duyulmalıdır” dedi.
Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından açıklamada bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu çalışanları ile emeklilerin arasında açılan makasa vurgu yaparak, “En düşük kamu görevlisi maaşı 30 bin 910 TL iken en düşük kamu görevlisi emeklisi maaşı ise 14 bin 700 TL seviyelerinde olacaktır. En düşük kamu görevlisi emekli aylığı ile en düşük kamu görevlisi maaşı arasındaki oran yüzde 47,5 olarak gerçekleşti. Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bu büyük farklılık kapatılmalı, öncelikle 8 bin 77 TL’lik ilave ödeme emekli kamu görevlilerine yansıtılmalı, kamu görevlisi emeklilerinin haklı beklentisi görülmeli ve sesleri duyulmalıdır” ifadelerini kullandı.
“ARALIK’TA BASKILAYALIM, OCAK’TA ZAMLARI YANSITALIM” ANLAYIŞI GALİP GELDİAsgari ücrette yapılan artışın Şubat, kamu görevlilerine yapılan artışın ise 15 Ocak’ta verileceğini ifade eden Yalçın, yapılan zamlara dikkat çekerek, “Aralık ayında fiyatları baskılayarak enflasyonu düşük gösterme gayretinde olan piyasa yöneticilerinin ‘Aralık ayında enflasyonu baskılayalım, Ocak ayında zamları yansıtalım’ anlayışının galip geldiği maalesef bir kez daha görülmüştür. Yılbaşı gecesinden itibaren sermaye yöneticilerinin ‘Giderler artmadan gelirleri artırma’ rekabetinin sonucunda etiketleri değiştirme yarışına şahit olduk. Gelirler 6 ayda bir defa artarken, önümüzdeki 6 ay boyunca giderleri anlık olarak ürünlere yansıtacak sermayedarlar; arz-talep dengesi kadar hakkaniyet, vicdan terazisini de kontrol etmelidir” diye belirtti.
“ENFLASYON FARKI İLE KAYIPLARI ÖNLÜYORUZ ANLAYIŞI SON BULMALIDIR”Yeni yılda 7’nci Dönem Toplu Sözleşmede karara bağlanan düzenlemelerinde bir an önce yapılması gerektiğini ifade eden Yalçın, 2024 yılında enflasyonda tek haneli rakamların yakalanmasını temenni ederek, “7’nci Dönem Toplu Sözleşme’de Toplantı Tutanağı ile kayıt altına aldığımız; 1. Dereceye 3600 Ek Gösterge düzenlemesi gereği zaman kaybedilmeden, kamu görevlilerimizin ve emeklilerimizin beklediği çalışma yetkili Konfederasyon Memur-Sen ile gerçekleştirilip hayata geçirilmelidir. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun evrensel ilkelere uyumlu hale getirilerek, sendikal özgürlükler artmalı, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kalkmalı ve yetkiyi kısıtlayan düzenlemeler tarihe karışmalıdır. 2024 yılında beklentimiz, enflasyon beklenti ve tahminlerinin büyük oranda ‘olumlu’ sapması ve tek haneli enflasyon rakamlarının yakalanmasıdır. Kamu görevlileri; ‘yüksek enflasyon – düşen alım gücü’ sarmalından kurtarılmalı, ‘enflasyon farkı’ ile kayıpları önlüyoruz anlayışı son bulmalıdır” ifadelerini kullandı.
 

Yorum yapın